• blog-post-7

Hayr'ola Açıldı...


Sakarya Üniversitesinde bir grup akademisyen tarafından başlatılan “Hayr’ola” adlı sosyal sorumluluk projesi, yeni hali ile Merkez Kütüphanede açıldı.

Sosyal sorumluluk projesi olarak üniversite bünyesinde başlatılan projeyle ikinci el eşyalar, geri dönüşümü sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin istifadesine sunuluyor.

Bir süredir İlahiyat Fakültesinde faaliyet gösteren Hayr’ola projesinin açılışı, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile öğretim üyeleri, idari personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Açılışta konuşan Rektör Savaşan, “İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezinden arkadaşların kurduğu ve daha çok İslami mikrokredi anlamında vatandaşlara sunulan bir hizmet var. Bu çok değerlidir. Çünkü ufak bir finansman bulduklarında bir atılım yapılabilecek, iş sahibi olabilecek, istihdam sağlayabilecek kişiler var. Onların tüm beklediği şey destek olunması. Bu Hayr’ola projesi de burada bu faaliyetin sonucu olarak, öğrenciler aracılığıyla hem karz-ı hasen sisteminde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle yapıldı. Bunların ötesinde kitapların daha cüzi fiyatlarla satışa sunulması, dönüşüme sokulması bakımından önemli bir hizmet. Tabi ki yapılacak çok şey olabilir, ama neticede bunlar hem bizim kafamızda hem de mekanizmalarla birlikte bir ihtiyacı giderilmesi bakımından bir bütünün parçalarıdır. İnşallah zamanla sizlerin ve öğrencilerin destekleriyle daha da büyüyecek. Daha da serpilecek. Daha fazla çeşit olacak. Daha fazla öğrenciye burs verilebilecek. Hayırlı uğurlu olsun. Hocalarımın ve sizlerin katkılarıyla inşallah daha iyi bir yere geleceğinden şüphemiz yok” dedi.

Proje yürütücüsü Dr. Öznur Özdemir, projenin amacının israfı önleyen kalıcı bir yapı oluşturmak ve kullanılmayan eşyaların yeniden kullanılmasını sağlamak olduğunu söyledi. İkinci el eşyaların kabul edilerek düşük ücretlerle bağış karşılığında yeniden satışa sunulacağını belirten Özdemir, bu sayede ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlanacağını dile getirdi.