Aşağıda bizimle ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

Hayr'ola projesi niçin kullanılmayan eşyaları topluyor?

Projemiz, ikinci el eşyaları ihtiyaç sahiplerine cüzi miktarlar üzerinden ulaştırarak kullanılmayan ürünlerin ekonomiye yeniden kazandırılmasını sağlamak için mutfak eşyaları, kitap, kırtasiye, oyuncak ve aksesuar türünden ürünleri bağış olarak kabul etmektedir.

Toplanan bağışlar hangi amaçla kullanılıyor?

Toplanan eşyalar, proje uygulama merkezlerinde belirlenen asgari bağış bedeli üzerinden onlardan istifade etmek isteyenlere sunulmaktadır. Bağış bedellerinin ödenmesi için herhangi bir kontrol mekanizması yoktur ve ücretlerin dükkanlarda bulunan bağış kutularına atılması istenilmektedir. Bu yönüyle projemiz tamamen güven esasına dayalıdır.

Bağışlar neden belirli bir ücret karşılığında veriliyor?

Projemizde bağışlar temsili bir meblağ üzerinden alıcılarla buluşturulmaktadır. Bununla amaçlanan, çok küçük bir meblağ ödenerek alınmış olsa bile ürünlerin değerinin bilinmesini sağlamaktır. Ayrıca uygulama merkezlerinde çalışan öğrencilere burs temin edilmekte ve projenin geliştirilmesi için bir bütçe oluşturulmaktadır. Bu döngü ile projenin kendi kendini yürütebilen, sürdürülebilir bir yapı olması hedeflenmektedir.

Projede elde edilen gelir nerede kullanılıyor?

Elde edilen gelirin bir kısmı projede görev almak üzere başvuru yapan öğrencilere burs olarak verilmektedir. Gelirin diğer kısmı ise projenin tanıtım materyalleri, bağışların nakliye ücreti gibi projenin devamlılığını ve geliştirilmesini sağlayacak giderlere ayrılmaktadır. Bursiyer öğrenciler hariç, projede görevli olanların tamamı gönüllü olarak çalışmakta olup, proje bütçesinden proje ekibine herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Burs imkânından ben de faydalanabilir miyim?

Sakarya Üniversitesi öğrencisi iseniz, iletişim kısmındaki formu doldurarak burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Belirttiğiniz özel durumlara göre başvurunuz değerlendirilerek gerekli belgeler sizden istenilecektir. Bursiyerlerimizden kısmi zamanlı olarak projede görev almaları beklenmektedir.

Hayr'ola projesini kim/kimler yürütüyor?

Proje, Sakarya Üniversitesi'nden bir grup akademisyen ve öğrenci ile gönüllüler tarafından yürütülmektedir.

Hayr'ola projesi nerede yürütülüyor?

Proje üniversite içinde bulunan uygulama alanında yürütülmektedir. Bunun dışında toplama kutusu bulunan her yerde projemize gönüllü olarak katkı sağlayan bir temsilci bulabilirsiniz.

Projeye destek olabilir miyim?

Projemize bağış yaparak veya gönüllü çalışarak destek olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için iletişim formu aracılığı ile bize ulaşmanız yeterlidir.

Sakarya dışında bulunanlar bu projeden faydalanamazlar mı?

Sakarya dışından bireylerin de projeden faydalanabilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Bağış yapmak istiyorum ancak Sakarya dışında ikamet ediyorum. Bağışlarımı size nasıl ulaştırabilirim?

Bağışlarınızı PTT-Sakarya Üniversitesi anlaşmalı tarifesi üzerinden PTT Kitap Kargo kampanyası ile bize gönderebilirsiniz. Adreslerimize internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Projeye ne tür ürünler bağışlayabilirim?

Mutfak eşyaları: Bardak, tabak, çatal, kaşık, tencere, tava, plastik kap vs. (Elektronik olmayan tüm ürünler) Oyuncak: Yapboz, kutu oyunları, bebek ve çocuk oyuncakları, bebek eşyaları vs.
Aksesuar: Çanta, cüzdan, eşarp, şal, kemer, atkı, takı vs.
Kitap: Ders kitabı, roman/hikaye/şiir/düşünce kitapları, çocuk kitapları vs.
Kırtasiye: Kalem, defter, ajanda, silgi, kalemlik, kalem kutusu, müzik ve film CD'leri vs.

Not: Projemize bağışlanan ürünlerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kitap türünden ürünler yıpranmış olabilir ancak diğer ürünlerde kullanılabilirlik durumu önemle dikkate alınmalıdır. Ayrıca, projemize kıyafet ve ayakkabı kabul edilmemektedir. Bu ürünler için SAÜ Otel Binası altında "Dükkan Senin" adlı bir çalışma yürütülmektedir. Bu tür ürünleri buraya bağışlayabilirsiniz.
Bağış yapmak istiyorum. Ürünleri nereye bırakabilirim?

Bağışlamak istediğiniz ürünleri uygulama merkezimize (Merkez Kütüphane ek bina girişi) veya toplama kutularımıza bırakabilirsiniz. Üniversite içinde ve dışında toplama kutularımız bulunmaktadır. Size en yakın toplama kutusu için bizimle irtibata geçebilir veya ürünlerin miktarı çok ise evinize araç gönderebilmemiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Toplama kutuları üzerinde logomuz bulunmaktadır.

Projeye nakdi yardım yapabilir miyim?

Projemize nakdi yardım kabul edilmemektedir. Amacımız, ikinci el ürünlerin bir bedel karşılığında dönüşümünü sağlamaktır. Projemizde sunulan ürünlerin üzerlerindeki rakamlar minimum bağış bedelleri için belirlenmiştir. Daha fazla bağış yapmak isterseniz bu bedelden fazlasını ödeyerek ürünü alabilirsiniz.